S alergií se potýkají už malé děti. Většina projevů je především nepříjemná. Existují ale výjimky, které mohou malého pacienta ohrozit na životě. Jde hlavně o anafylaktický šok, který se objevuje třeba po vosím či včelím bodnutí. Otužovat v tomto směru organismus umí takzvaná alergenová imunoterapie.
Zaměřeno na příčinu
Alergenová imunoterapie představuje jediný účinný směr, který je zaměřen na samotnou příčinu onemocnění, nikoliv pouze na jeho projevy. Podstatou metody je podávání postupně se zvyšujících dávek konkrétního alergenu. To vede ke zmírnění nepříjemných obtíží v případě, že se dotyčný s alergenem v budoucnu opět setká. Alergenová imunoterapie neléčí pouze symptomy, ale i vlastní přecitlivělost imunitního systému vůči danému alergenu, na jejímž podkladě problémy vznikají. Příznivě tak:
- ovlivňuje průběh onemocnění,
- zabraňuje vzniku přecitlivělosti na další alergeny,
- brání nástupu případných komplikací, jako je například rozvoj astmatu z původní alergické rýmy.
Pro velké i malé
Alergenová imunoterapie se řídí přesně danými pravidly. Může být zahájena až po provedení všech nezbytných testů. Ty osvětlí, zda je metoda pro daného jedince a konkrétní typ alergie vhodná. Pravidelné podkožní či sublinguální (pod jazyk) podávání přesného množství alergenu trvá 3–5 let. U dětí je možné terapii započít od 5 let věku (výjimečně dříve). Léčba je využívána u:
- pylových alergií, které se projevují jako sezónní alergická rýma, zánět spojivek či astma,
- alergií roztočových, plísňových, zvířecích a hmyzích.
Je-li alergenová imunoterapie prováděna správně pod dohledem odborníka (alergologa), jde o metodu velmi účinnou a bezpečnou. Zmírňuje nepříjemné příznaky související s přecitlivělostí a dokáže zabránit závažným reakcím.
(veri)
Zdroj:
www.pediatriepropraxi.cz