Pylová alergie
Pylová alergie je poměrně časté respirační onemocnění. S nepříznivými dopady tohoto onemocnění na vaše zdraví se však smiřovat nemusíte. K dispozici je řešení, které vám od alergických příznaků uleví.
To, co je pro zdravý organismus neškodné, vnímá alergický organismus stejně, jako by šlo o nebezpečnou infekci. Pylová alergie je tedy nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na větrem šířená pylová zrna různých druhů rostlin (stromů, trav a plevelů). Onemocnění je označováno jako „sezónní alergická rýma“, protože se projevuje pouze v době, kdy jsou rostliny v reprodukční fázi. Pyl přítomný ve vzduchu se může usazovat na kůži, v očích, nose a průduškách a u alergiků vyvolává tyto příznaky:
- hojnou vodnatou rýmu,
- svědění a kýchání (často záchvatovité),
- zduření nosní sliznice, které má za následek ucpaný nos,
- zarudlé nebo slzící oči,
- dýchací obtíže.
Příznaky může dále zhoršovat také astma, které pylovou alergii často provází.
Zkřížená alergie
Většina osob postižených pylovou alergií je citlivá na několik druhů pylu a může též reagovat na některé potraviny, které obsahují podobné proteiny. Tato reakce se nazývá „zkřížená alergie“. Typickým příkladem je zkřížená alergie mezi pylem břízy a jablkem.
Dopady na každodenní život
Těžkou formou alergické rýmy trpí v Evropě 15 až 20 % alergiků. Jejich každodenní život je do značné míry narušen. Nemoc je totiž často doprovázena dalšími zdravotními komplikacemi, jako jsou zánět dutin, spánková apnoe, ušní infekce a další. Může mít také nepříznivý vliv na kvalitu spánku, vykonávání běžných aktivit, soustředění, výkonnost v práci a celkovou pohodu. U dětí a dospívajících může sezónní alergie významně ovlivnit schopnost učení.
Alergická rýma se při nedostatečné léčbě může navíc zhoršovat. Bylo prokázáno, že u pacientů trpících alergickou rýmou existuje 3,5krát vyšší pravděpodobnost vzniku astmatu než u zbývající části populace.
Závažnost pylové alergie je často podceňována, a to i jedinci, kteří jsou jí postiženi. Není neléčitelná a řešení existují. Poraďte se proto s alergologem, který vás vyšetří a stanoví odpovídající léčebný postup.
Zdroj:
www.jsem-alergik.cz