O chronické kopřivce mluvíme tehdy, pokud se typická svědivá vyrážka vyskytuje opakovaně v jednotlivých epizodách po dobu delší než šest týdnů. Chronická kopřivka může mít mnoho příčin – od chronické infekce až k nesnášenlivosti některých potravin. Chronická kopřivka často souvisí i s psychickým stavem člověka, může ji spustit stres nebo úzkost.
Na vzniku chronické kopřivky se podílejí imunitní buňky i faktory srážení krve
Úlohu při rozvoji chronické kopřivky hrají imunitní buňky označované jako bazofily, jejich přesná role však zůstává stále nejasná. U pacientů s chronickou kopřivkou je často počet bazofilů v jejich krvi výrazně snížený, je však pravděpodobné, že samotné bazofily nejsou příčinou chronické kopřivky a pouze se k celému procesu postupně přidávají.
Nedávno se také ukázalo, že krevní plazma vyvolává u pacientů s chronickou kopřivkou častěji kožní reakci než krevní sérum, které je na rozdíl od plazmy zbavené faktorů odpovědných za srážení krve. Z toho lze usuzovat, že na vzniku kopřivky se podílí některý z faktorů srážení krve, například trombin.
Vliv psychiky a hormonů
Chronická kopřivka se vyskytuje častěji u žen než u mužů a při jejím vzniku mají pravděpodobně vliv také pohlavní hormony. K častým spouštěčům chronické kopřivky patří i psychické faktory, především stres. Na druhou stranu chronická kopřivka má výrazně negativní vliv na kvalitu života pacientů, a tak může sama fungovat jako stresový faktor.
Odhaduje se, že přibližně polovina pacientů s chronickou kopřivkou trpí zároveň nějakou psychickou nemocí. Mezi ty nejčastější patří obsedantně-kompulzivní porucha, deprese, úzkost a obsedantně-kompulzivní nebo úzkostné poruchy osobnosti. Z toho vyplývá, že psychickému stavu nemocných s chronickou kopřivkou je třeba věnovat zvýšenou pozornost a v případě potřeby jim poskytnout odbornou pomoc také psychiatrickou nebo psychologickou.
(vek)
Zdroj: Mlynek A. et al: Update on chronic urticaria: focusing on mechanisms. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2008 Oct; 8 (5): 433–7.