#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Respirační alergie: 3 způsoby, jak se vypořádat s jejími projevy

Většina z nás už netrpělivě čeká na příchod jara. Ne tak úplně ale stále se rozrůstající skupina alergiků. Začíná pro ně totiž období kýchání, smrkání, svědění očí a ucpaného nosu. I jedinci trpící alergií si ale mohou jaro vychutnat plnými doušky. Současná medicína totiž nabízí hned několik způsobů, jak se s projevy alergie vypořádat.

1. Omezení kontaktu s alergenem

Základem léčby každé alergie je omezení kontaktu s příslušným alergenem. V případě přecitlivělosti na domácí mazlíčky je situace poměrně jednoduchá, potíže vyřeší odchod zvířátka z domácnosti a následný úklid domova. Problém nastává u alergií na pyly. Jejich kompletní odstranění je prakticky nemožné. Pokud tedy trpíte pylovou alergií, určitě vám přijdou vhod následující doporučení:

  • Sledujte pylové zpravodajství a snažte se zůstat v uzavřených místnostech, když je koncentrace pylu v ovzduší příliš vysoká. Nejvyšší hodnoty jsou obvykle v ranních hodinách. Pokud jste majitelem chytrého telefonu, můžete pylové zpravodajství sledovat v příslušné aplikaci.
  • Během pylové sezóny raději méně větrejte, tím zabráníte vstupu alergenů do místnosti. Pomoci může i čistička vzduchu.
  • Po příchodu domů si můžete umýt hlavu, tím se zbavíte pylů, které se dostaly do vlasů během dne. Nezapomínejte, že pyl ulpívá i na oblečení, převléknutí po příchodu domů by tak mělo být samozřejmostí.
  • Pylů v domácnosti se zbavíte také častějším vysáváním koberců a mytím podlah.

2. Zmírnění příznaků pomocí léků

Léky účinně zmírňují projevy, samotnou alergii ale neodstraní. V současnosti se využívají prakticky tři hlavní skupiny léčiv: antihistaminika, kortikosteroidy a přípravky snižující otok sliznice.

  1. Antihistaminika. Tyto léky blokují specifickou část imunitní reakce, která stojí za vznikem svědění a výtoku z nosu. 
  2. V případě závažnějších projevů alergie se doporučuje aplikace místních nebo celkově působících kortikosteroidů. Místní kortikosteroidy potlačují imunitní reakci v dýchacích cestách.
  3. Léky snižující otok sliznice. Většinou se jedná o přípravky, které jsou volně dostupné v jakékoliv lékárně. Svým působením snižují otok sliznice, čímž usnadňují dýchání. Přípravky by se však neměly kvůli riziku vzniku závislosti užívat dlouhodobě.

3. Alergenová imunoterapie – léčba přecitlivělosti

Alergenová imunoterapie je jediným přístupem, který se zaměřuje na „příčinu“ alergie. Metoda spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu, což vede k rozvoji tolerance vůči cizorodé látce. Bílé krvinky si postupně zvykají na přítomnost alergenu v organismu a přestávají reagovat vznikem zánětu. Cílem terapie je obnovit rovnováhu v organismu tak, aby byla jeho reakce na alergeny opět normální.

(holi)

Zdroj:
www.allergyuk.org

Menu respirační alergie

Právě aktivní alergeny

Aktuální pylový zpravodaj

16. 9. 2024 - 22. 9. 2024

Dominantní alergeny

Shrnutí předchozího období
V první polovině týdne jsme na většině území České republiky registrovali menší množství pylu amb...
Přečíst více
Předpověd na další období
V nadcházejícím období očekáváme stále spíše nižší koncentraci vzdušných alergenů. Vedle pylu amb...
Přečíst více

Léky, které zmírní příznaky alergie

Pokud se nemůžete vyhnout kontaktu s alergenem, je důležité případné projevy alergie mírnit. Antihistaminika tzv. 2. generace patří mezi účinné úlevové léky, které jsou vhodné zejména při léčbě alergické rýmy, kopřivky či ekzému. Tyto léky omezují kýchání, vodnatou rýmu a zmírňují svědění sliznic a kůže. O jejich užívání se poraďte s lékařem nebo s lékárníkem.

Zodac

Sfoukněte alergii!

Úleva od nepříjemných alergických příznaků
jako je kýchaní či pálení očí.
Stačí jedna tableta denně.
 

Léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje cetirizini dihydrochloridum. Čtete pečlivě příbalovou informaci.

Zenaro

Účinná látka levocetirizin.
Léčba alergické rýmy a kopřivky.
Stejný účinek, poloviční obsah účinné látky ve srovnání s cetirizinem.

Léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje levocetirizini dihydrochloridum. Čtete pečlivě příbalovou informaci.