Jarní měsíce přináší hezké počasí, ale také potíže alergikům, zejména těm pylovým.
S nástupem jara začíná plná pylová sezona. V našich končinách začínají jako první kvést a vytvářet pyl jarní stromy. K nejvíce alergizujícím patří jehnědovité a hlavně bříza. Protože tyto stromy vytvářejí velká množství lehkých pylových zrn, mohou se oblaky pylu dostávat větrným prouděním na veliké vzdálenosti.
Při pobytu v přírodě se jim tak vyhneme jen těžko. Je proto vhodné sledovat během sezony pylové předpovědi, které nás informují o aktuální koncentraci pylových zrn ve vzduchu. Pokud je koncentrace hodnocena jako nízká, reagují jen nejcitlivější jedinci, je-li hodnocena jako velmi vysoká, reagují již všichni, kdo danou alergií trpí. A všichni většinou také mají velmi výrazné obtíže.
Sílu alergické reakce ovlivňuje i množství alergenu
Množství pylu v ovzduší je ovlivněno i počasím – ve vlhku po dešti pylová zrna těžknou a snadněji sedají k zemi, příznivé je i bezvětří, kdy se pyl nešíří na daleké vzdálenosti. Teplo, nízká vlhkost a vánek naopak udržují pyl ve vzduchu hodně dlouho.
Více u alergika neznamená lépe
Během sezony ale bohužel u řady alergiků dochází k zhoršování obtíží, které se začínají objevovat již při nižších koncentracích pylu. Čím déle je alergik působení pylu vystaven, tím se k němu může stát citlivější.
Filtrujte alergeny
Ochrana před pylovými zrnky je možná, i když ne úplně. Doporučuje se v sezoně zbytečně nevětrat nebo pouze přes pylové sítě, minimalizovat venkovní aktivity ráno aspoň do 10 hodin dopoledne, kdy je produkce většiny pylů nejvyšší. Při jízdě autem je nutné mít zavřená okénka a používat větrání přes čistý pylový filtr.
Sekání trávy přenechte jiným
Alergik by se také měl vyhnout činnostem, jako jsou sekání trávy nebo hrabání listí, protože se při nich víří jak pylová zrna, tak spory plísní. K úspěšnému zvládnutí sezony také patří pochopitelně včasná a správná léčba, která brzdí příznaky pokud možno ještě před jejich propuknutím.
(van)