#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kůže prozradí, na co je tělo alergické

Mnoho lidí přichází k alergologovi s podezřením na nějakou z alergií, lékař však musí tuto diagnózu potvrdit a zpřesnit. Kromě vyšetření krve, kde se hledají určité typy protilátek, se můžete setkat s tzv. kožními testy. Jak toto vyšetření probíhá?

Všechny typy kožních testů sledují v podstatě to samé – reakci kůže na setkání s jednotlivými typy alergenů, tedy látek, na které je tělo přecitlivělé. Liší se pouze způsobem provedení. U tzv. prick testů se na kůži předloktí nebo zad nanese kapka obsahující potenciální alergen a následně se provede vpich – tak drobný, že se jedná spíše o škrábnutí.

Mnoho lidí přichází k alergologovi s podezřením na nějakou z alergií, lékař však musí tuto diagnózu potvrdit a zpřesnit. Kromě vyšetření krve, kde se hledají určité typy protilátek, se můžete setkat s tzv. kožními testy. Jak toto vyšetření probíhá?

Prick test – "vškrábnutí" alergenu

Všechny typy kožních testů sledují v podstatě to samé – reakci kůže na setkání s jednotlivými typy alergenů, tedy látek, na které je tělo přecitlivělé. Liší se jen způsobem provedení. U tzv. prick testů se na kůži předloktí nebo zad nanese kapka obsahující potenciální alergen (například pyl nebo prach) a následně se provede vpich – tak drobný, že se jedná spíše o škrábnutí. Tím je zaručen dostatečný kontakt s kůží. Ranka je skutečně nepatrná, téměř nebolí ani nekrvácí. Po několika minutách (asi patnácti) se hodnotí případná reakce – zčervenání a otok. Vyšetření je bezpečné, žádné závažné celkové projevy alergické reakce nebyly pozorovány.

Epikutánní test – alergen na náplasti

Aplikace alergenu pomocí náplasti se používá u tzv. kontaktních alergií, jako je např. alergie na určité typy kosmetických přípravků či lokálně nanášených léků. Nejčastější typy alergenů, které způsobují tento typ reakce, mají lékaři předem připravené v sadě náplastí. Začne-li kůže po jejich aplikaci svědit a červenat, test je pozitivní. Náplasti se nalepují na záda, kde zůstanou 48 hodin. Po tuto dobu je nutné vyhýbat se koupání. Vyhodnocení pak provádí lékař hned po jejich odstranění a dále po 24 a 48 hodinách.

Intradermální testy – podobné očkování

Méně užívané intradermální testy se podobají očkování proti tuberkulóze. Alergen je vpíchnut jehlou do kůže, a to hlouběji než u prick testu. Tento test bolí sice o trochu víc než pouhé škrábnutí, ale zase výrazně méně než například odběr krve. Pro všechny kožní testy platí, že je nutné předem vysadit určité typy léků, které by mohly ovlivnit výsledek vyšetření. Jedná se především o terapii užívanou právě při léčbě alergií. Proto je dobré poradit se v této otázce předem s lékařem.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Video na téma alergologické vyšetření najdete také na webu ulekare.cz.

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe