Alergickou rýmu lze vedle klasifikace podle intenzity potíží dělit také na rýmu celoroční a sezónní. Sezóna rýmy ovšem nemusí probíhat jen na jaře a v létě, někteří alergici mají nejsilnější příznaky i v zimě nebo na podzim. Jaké rizikové faktory ovlivňují sezónnost rýmy a ve kterém období roku se rýma nejhůře snáší?
Alergická rýma může trápit každého jindy
Nedávno provedli výzkumníci na Tchaj-wanu průzkum mezi dětmi základních a středních škol trpících alergickou rýmou, aby zjistili, jak sezóna alergické rýmy ovlivňuje kvalitu života dětí a jaké rizikové faktory mají vliv na sezónu alergické rýmy. Do průzkumu bylo zařazeno přes 4 tisíce dětí, z toho přibližně polovina z nich trpěla alergií a polovinu tvořily zdravé kontroly. Děti s alergickou rýmou byly rozděleny do čtyř skupin podle toho, kdy se u nich onemocnění projevovalo: děti s celoroční alergickou rýmou a děti s projevy rýmy na jaře, v létě až na podzim a v zimě.
Rizikových faktorů je více, každý pro jiný typ rýmy
Z výsledků průzkumů vyplynulo, že mezi faktory, které se pojí s výskytem alergické rýmy v různých částech roku, patří věk, pohlaví, vzdělání rodičů, pasivní kouření matky během těhotenství, kojení a výskyt plísní v bytě. Konkrétně například kojení a pasivní kouření matky během těhotenství bylo spojeno s vyšším výskytem celoroční alergické rýmy u dětí, zatímco přítomnost viditelných plísní na stěnách bytu zvyšovala riziko zimní alergické rýmy.
Různé druhy alergické rýmy vyskytující se v jednotlivých částech roku měly také různě silné příznaky a také různý vliv na kvalitu života dětí. Děti s celoroční alergickou rýmou a děti trpící projevy rýmy nejvíce v zimě měly silnější příznaky než ostatní skupiny dětí a jejich onemocnění mělo také nejvíce negativní vliv na kvalitu života. Podle autorů průzkumu by se zvláště tyto děti měly aktivně vyhýbat působení alergenů a užívat symptomatickou léčbu k potlačení projevů alergické rýmy.
(vek)
Zdroj: Chen B. Y. et al. The risk factors and quality of life in children with allergic rhinitis in relation to seasonal attack patterns. Paediatr Perinat Epidemiol. 2012 Mar; 26 (2): 146–55.