Specifická imunoterapie je způsob léčby alergie, při kterém se snažíme odstranit samotnou příčinu alergické reakce: injekcí do těla pacienta opakovaně vpravujeme dávky alergenu, na který si organismus v ideálním případě postupně "zvyká". I tento způsob léčby však má své potenciální nežádoucí účinky, o kterých bychom měli dopředu vědět.
Kdy roste riziko nežádoucích účinků
Nežádoucí účinky specifické imunoterapie mohou být dvojího druhu: buď méně závažné lokální účinky (jako je svědění, otok a zčervenání v místě injekce), nebo takzvané systémové účinky, které mohou zasáhnout celý organismus.
Podle odborných zdrojů se nežádoucí účinky imunoterapie projeví alespoň jednou u 1 až 34 % pacientů a záleží například na typu alergenu nebo dávkování, zda se četnost nežádoucích účinků pohybuje při dolní, nebo naopak horní hranici tohoto rozmezí. Bohužel zatím lékaři neznají příliš mnoho rizikových faktorů, které by je mohly na možný výskyt systémových nežádoucích účinků předem upozornit.
Mezi dosud známé faktory, které zvyšují riziko vzniku vážných nežádoucích účinků při podání specifické imunoterapie, patří například tyto:
- ženské pohlaví – podle některých studií trpí těmito nežádoucími účinky ženy častěji než muži;
- citlivost na některé plísňové alergeny;
- nestabilní astma;
- vážnější alergie – riziko nežádoucích účinků po podání specifické imunoterapie je tím vyšší, čím je alergie u pacienta vážnější, a riziko se zvyšuje také u pacientů, kteří jsou alergičtí na více alergenů najednou;
- zvýšená koncentrace některých látek v krvi – je známo, že u alergiků citlivých na hmyzí bodnutí je riziko systémových nežádoucích účinků imunoterapie vysoké především tehdy, pokud mají tito lidé vyšší hladinu určitého enzymu (tryptázy) v krvi; u pacientů s pylovou alergií se však podobná souvislost zatím neprokázala.
Přesto, že nějaké rizikové faktory jsou již známy, není v současné době možné spolehlivě předpovědět, u kterého pacienta se po podání specifické imunoterapie objeví vážné vedlejší účinky. Při dodržování standardního postupu při podávání specifické imunoterapie by se však mělo dařit tyto vedlejší účinky minimalizovat.
(vek)
Zdroje:
Asero R. et al: Baseline Serum Tryptase Levels and Adverse Reactions to Injection Specific Immunotherapy with Airborne Allergens: Is There a Relationship? Int Arch Allergy Immunol. 2012 Mar 2; 158 (3): 276–280
www.medscape.com