V české i celosvětové populaci je mnoho lidí, kteří trpí alergickou rýmou. Jak je ale možné, že se u každého člověka tato nemoc projeví jinak? Někdo kýchá, smrká a stále ho šimrá v nose. Jiný se zase nemůže zbavit pocitu ucpaného nosu. Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých trpí alergickou rýmou, bude vás jistě zajímat, jak se na problém dívají odborníci.
"Kýchači"
Podle základních příznaků můžeme pacienty s alergickou rýmou rozdělit na dvě základní skupiny. První skupina – "kýchači" (sneezers) – je dle průzkumů početnější. Pacienti mívají největší obtíže během dne. Rýma se u nich projevuje hlavně kýcháním, řídkou sekrecí z nosu, šimráním v nose. Často je doprovodným příznakem alergický zánět spojivek. V této skupině převládají mladší osoby. Obvykle nalezneme podobné problémy (alergickou rýmu, astma) i u jiných členů rodiny.
"Zablokovaní"
Druhá skupina je označována jako "zablokovaní" (blockers), protože hlavním příznakem je zablokování nosních průduchů. Nosní sekret je hustý. V noci se úleva nedostavuje a příznaky se spíše zhoršují. Objevuje se typické dýchání ústy a ztráta čichu. Existují i pacienti, u kterých se můžou vyskytovat oba typy rýmy.
Není rýma jako rýma
Alergická rýma je velmi časté onemocnění a podle všech sledování je tato nemoc také na vzestupu. Pacientů bude pravděpodobně stále přibývat. Je velmi důležité dělit tuto nemoc na jednotlivé podtypy podle toho, jak dlouho rýma trvá, jak se projevuje a jak moc pacienta obtěžuje. Každá rýma se totiž následně bude léčit jinými prostředky. Jednoduše – není rýma jako rýma.
(tek)
Zdroj: The Evaluation of New Classification of Allergic Rhinitis in Patients Referred to a Clinic in the City of Shiraz; Soheila Alyasin and Reza Amin; Iran J Allergy Asthma Immunol; March 2007; 6 (1): 27–31 (www.iaari.hbi.ir)