#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Probiotické bakterie možná pomohou v boji proti alergiím

To, co se nedávno podařilo u myší, by se v budoucnu mohlo podařit také u člověka: podávání prospěšných probiotických bakterií Lactobacillus paracasei březím a kojícím myším samičkám pomohlo snížit aktivitu alergického zánětu u jejich mláďat.

Přílišná čistota může být na škodu

Je všeobecně známo, že výskyt alergií všeho druhu v posledních desetiletích prudce stoupá. A i když se o vysvětlení tohoto faktu pokoušela již celá řada teorií, zatím žádná z nich nebyla s konečnou platností potvrzena. Jedna z poměrně rozšířených teorií je takzvaná hygienická hypotéza, podle které si za epidemii alergií může lidstvo ve vyspělých zemích samo svou přílišnou čistotností.

Hygienická pravidla nás totiž chrání nejen před nebezpečnými patogenními mikroorganismy, ale také před prospěšnými bakteriemi, které již u velmi malých dětí osidlují střevo a pomáhají správnému vývoji imunitního systému. Pokud tomuto prospěšnému bakteriálnímu působení zabráníme přehnaně přísnými hygienickými opatřeními, může se to projevit právě nárůstem počtu alergických onemocnění.

Probiotické kultury pomohly potlačit zánět

Tým vědců z Austrálie, Švýcarska a Rakouska se nedávno rozhodl zjistit, zda podávání probiotických bakterií samicím myšího kmene, který má vrozené předpoklady k výskytu alergií, pomůže potlačit alergické projevy u jejich mláďat. Březí a kojící myši dostávaly v pitné vodě přimíchané probiotické bakteriální kultury kmene Lactobacillus paracasei. Vědci poté sledovali, zda tato „prevence“ bude mít nějaký vliv na výskyt alergického zánětu v dýchacích cestách myších mláďat, která byla vystavena působení pylových alergenů.

U mladých myší, jejichž matky dostávaly v období kolem porodu probiotické kultury, vědci zaznamenali výrazné snížení několika parametrů ukazujících na aktivitu alergického zánětu. Došlo například ke snížení hladin zánětlivých markerů interleukinu-4 a 5 nebo ke snížení počtu eozinofilů (typ bílých krvinek spojený především s alergickými onemocněními) v plicích. A i když od myší k člověku je stále ještě dost daleko, možná by prospěšné probiotické bakterie jednou mohly pomoci snížit výskyt alergických onemocnění také u člověka.

(vek)

Zdroj: Schabussova I. et al: Perinatal Maternal Administration of Lactobacillus paracasei NCC 2461 Prevents Allergic Inflammation in a Mouse Model of Birch Pollen Allergy. PLoS One. 2012; 7 (7): e40271.

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe