Roztočů se bohužel hned tak nezbavíme. Je nemožné je zcela vyhubit, a proto pokud nepatříte mezi osoby na roztoče alergické, zapomeňte na ně, neublíží vám. Tam, kde ale žijí alergici, je vhodné dodržovat některá hygienická opatření.
Pryč s alergeny!
- Snižte vlhkost v bytě, ideálně pod 50 %, pomocí odvlhčovačů. Po osprchování důkladně větrejte koupelnu a nesušte prádlo v obývacích místnostech.
- Všechny obydlené místnosti každý den větrejte – alespoň 30 minut, a to i v zimě.
- Ložnici nevytápějte na více než 18 °C. V bytě udržujte teplotu pod 20 °C. Naopak příliš nevětrejte ve dnech, kdy je venku vysoká vlhkost vzduchu.
- Používejte speciální lůžkoviny – hypoalergenní polštáře a přikrývky. Používejte chrániče polštářů a matrace s ochranou proti roztočům. Vyberte si matraci a laťkový rošt.
- Často perte povlečení (prostěradla, povlaky na polštáře a cíchy) – alespoň 1× týdně při teplotě více než 60 ° C, tato teplota roztoče zabíjí.
- Omezte koberce, rohože a závěsy – drží se v nich obrovské množství prachu a roztočů. Dejte přednost tvrdým podlahovým povrchům, jako jsou parkety, lino atd. Pokud se koberců nechcete vzdát, často je vysávejte.
- Zvolte uzavřené kusy nábytku, jako jsou skříně se zásuvkami nebo komody, místo polic.
- Každý týden vyluxujte pomocí vysoce účinného filtru vzduchových částic (HEPA 13 nebo 14).
- Jednou ročně vyperte přikrývky, polštáře a deky.
Tip: Zmrazte plyšové hračky
- Roztoče zabíjí mráz, proto alespoň na 24 hodin dejte plyšové hračky do mrazáku. Potom je vyperte, abyste je zbavili mrtvých tělíček roztočů. V zimních měsících je vhodné na mrazu nechat i matrace a lůžkoviny, také alespoň 24 hodin.
Zdroj:
www.jsem-alergik.cz