Část populace se domnívá, že alergie na chlór existuje. Dýchací obtíže při kontaktu s touto látkou ve skutečnosti může vyvolat samotné astma. Nebo se za nimi může skrývat takzvaná cvičením indukovaná bronchokonstrikce nebo bronchospazmy. Podstatou těchto obtíží je dráždění dýchacích cest chlórem, kvůli čemuž dojde k jejich otoku, zúžení a tvorbě hlenu. Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří se dlouhodobě vystavují působení tohoto dráždidla, třeba profesionální plavci, plavčíci nebo uklízeči. Existuje totiž řada studií potvrzujících, že časté plavání v chlorovaných bazénech nebo používání čisticích prostředků s chlórem zvyšuje riziko rozvoje astmatu a dalších respiračních alergií u dětí i dospělých. Příkladem je například americká olympionička Army Van Dyken nebo australský plavec Ian Thorpe, kteří přecitlivělostí na tuto látku trpí.
Co napoví
Mezi nejčastější obtíže spojené s nesnášenlivostí chlóru patří:
- kašel,
- dušnost,
- pocit tíhy na hrudníku,
- hvízdavý, pískavý dech,
- rýma a kýchání,
- pocit ucpaného nosu,
- svědění a zarudnutí očí.
Nepřítel pokožky
Při styku s chlórem se také může objevit svědivá a pálivá vyrážka buď po celém těle, nebo tam, kde došlo ke kontaktu. Tato látka totiž vysušuje a dráždí kůži, čímž může způsobit rozvoj takzvané iritační dermatitidy či dosud skryté dermatitidy jiného původu, například autoimunitního. Kožní a dýchací obtíže se přitom stupňují s množstvím chlóru ve vodě nebo v konkrétním přípravku.
Slaná voda je zdravější
Znamená přecitlivělost na chlór úplný zákaz koupání ve veřejných bazénech? Určitě ne. Nejdříve je však nutné navštívit alergologa nebo dermatologa, který ozřejmí pravou příčinu vašich obtíží a navrhne konkrétní postup. Pokud jste vášnivými plavci, vyzkoušejte raději pobyt v bazénech se slanou vodou, které jsou již v řadě českých měst. Ta má totiž oproti té chlórované příznivý vliv na lidskou pokožku i dýchací systém.
(holi)
Zdroj:
http://acaai.org