Přibližně 2,5 % dětí mladších tří let je alergických na mléko. U většiny z nich se tento problém projeví už v prvním roce života a přetrvává i v dospělosti. To, jestli dítě z alergie vyroste, nebo ne, se dá přibližně zjistit z krevních testů, které provede alergolog. Čím méně protilátek proti bílkovině kravského mléka bude malý pacient v krvi mít, tím má lepší šanci na dospělost bez potíží.
V ohrožení života
Alergie na mléko by neměla být zaměňována s tzv. laktózovou intolerancí. Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na specifickou bílkovinu, která se nachází v potravě. Jakmile je tato bílkovina vstřebána trávicím systémem, spouští reakci, která může být mírná (vyrážka, svědění, malý otok) až velmi bouřlivá – může způsobit otok dýchacích cest, poruchu dýchání a následně i ztrátu vědomí. Je důležité si uvědomit, že alergie mívá i fatální následky a lidé, kteří o svých potížích vědí, by nikdy neměli zapomínat mít u sebe odpovídající léky či inhalátor.
Špatné trávení není alergie
Na rozdíl od alergií nemá laktózová intolerance nic společného s naším imunitním systémem. Lidé, kteří nesnášejí mléčný cukr, nemají jeden z enzymů, který je nezbytný pro jeho správné strávení. Tento enzym – laktáza – štěpí mléčný cukr na menší molekuly, které se lépe vstřebávají. Jedinci, kteří tento enzym nemají, nedokážou strávit mléčné výrobky a mají problémy jako:
- nadýmání,
- průjmy,
- nevolnosti,
- žaludeční křeče.
Intolerance tedy sice dokáže potrápit, ale na rozdíl od alergie neohrožuje na životě.
Jak se vyhnout mléku
Prvním opatřením, jak se vyvarovat mléčné alergii i intoleranci, je eliminace veškerého kravského mléka z našeho jídelníčku. Netýká se to ale jen mléka a mléčných výrobků. Mléko se může skrývat i tam, kde bychom to nečekali:
- krájené uzeniny – elektrické kráječe jsou často společné jak pro sýry, tak pro masné výrobky;
- některé konzervy s tuňákem mohou obsahovat kasein (mléčný protein);
- výrobky ze sójového nebo rýžového mléka – i tam se mohou během výroby dostat stopy kravského mléka;
- kasein se vyskytuje i v hovězím nebo v telecím mase;
- mušle a jiné mořské plody se někdy namáčí v mléce, aby se zmírnilo jejich výrazné aroma – při nákupu se vždy zeptejte, jakým procesem mušle prošly;
- přidávání másla na čerstvě upečené maso – raději se v restauraci na přípravu jídla informujte;
- některé léky mohou obsahovat též stopy mléka.
Léky s sebou
Aby nedošlo ke komplikacím, je většinou všem alergikům doporučováno vyhýbat se jakýmkoliv mléčným výrobkům, ať již se jedná o kravské, nebo například kozí mléko. I to může nechtěnou reakci vyvolat. Výhodou je, že dnes jsou již produkty označeny upozorněním, že mohou obsahovat stopy kravského mléka. Pro všechny případy s sebou vždy noste léky, aby vás alergie nezaskočila nepřipravené.
(jez)
Zdroj:
www.foodallergy.org