Cerkáriová dermatitida se v anglické literatuře nazývá také „svědění plavců“ („swimmer’s itch“). Jedná se o kožní vyrážku způsobenou alergickou reakcí na infekci larvami motolic, tzv. cerkáriemi. Přirozenými hostiteli těchto parazitů je vodní ptactvo, ryby nebo plži. Člověk pro ně nepředstavuje vhodné životní prostředí. Nemohou se v lidském těle vyvíjet ani množit a po infikování kůže brzy hynou. Proto se také nepřenášejí mezilidským kontaktem.
Kde číhá nákaza
Cerkárie mohou obývat rybníky, jezera, moře i oceány po celém světě. Všude, kde jsou jejich možní hostitelé, mohou být i ony. Člověk se nakazí při plavání či brouzdání v zamořené vodě. Larvy se uchytí na kůži, kde způsobí alergickou reakci. Protože se ale více nacházejí v mělké vodě a podél břehů, jsou k této nákaze o něco náchylnější děti. Ty si totiž právě u břehů často hrávají.
Jak problém poznáte
Většina případů cerkáriové dermatitidy ani nevyžaduje lékařské ošetření – jedná se spíše o nepříjemnou komplikaci než nebezpečný problém. Příznaky se rozvíjejí v rozmezí minut až dnů od koupání v zamořené vodě. Postižená kůže svědí, štípe nebo pálí. Během 12 hodin se objeví zarudlé pupínky, které se mohou postupně vyvinout až v puchýřky.
Neškrábat!
Dobrými spojenci v boji proti svědění a vyrážce mohou být:
- studené obklady,
- kortikosteroidní mast,
- koupel v jedlé sodě,
- pasta vyrobená z jedlé sody a vody nanesená na postižená místa,
- různé protisvědivé vodičky či masti,
- ovesné koupele.
Postižená místa si v žádném případě neškrábejte! Vytvořili byste tak ideální prostředí pro rozvoj infekce. Pokud je svědění intenzivní, použijte co nejdříve některou z výše uvedených možností.
Potížím je lepší předcházet
- Nekoupejte se v oblastech, kde se tyto problémy obzvláště v aktuální sezóně již vyskytly nebo kde je jinak riziková voda.
- Neplavte nebo nenechávejte děti brouzdat se v bažinatých oblastech, kde se běžně vyskytují plži.
- Po koupání se okamžitě osušte ručníkem (ne žádné „schnutí na sluníčku“) nebo se osprchujte.
- Nekrmte ptáky v místech, kde se lidé koupou. Tak byste do dané oblasti přilákali více možných hostitelů cerkárií a zvýšili tak riziko rozvoje cerkáriové dermatitidy.
(ivh)
Zdroje:
MEDICINENET, Swimmer’s Itch. Dostupné z: www.medicininenet.com
WIKISKRIPTA, Zdravotní rizika z vody. Dostupné z: www.wikiskripta.eu