Je mnoho důvodů, proč by se v našem jídelníčku měla objevit právě brokolice. Nejen proto, že zapečená se sýrem výtečně chutná, ale hlavně proto, že obsahuje celou řadu vitamínů a minerálních látek a dokáže organismus chránit před působením toxických a rakovinotvorných látek a volných radikálů. <p>Za to vše je zodpovědný sulforafan – chemická látka obsažená v brokolici a ostatní brukvovité zelenině. Účinky sulforafanu jsou už nějakou dobu známy.</p>
Je mnoho důvodů, proč by se v našem jídelníčku měla objevit právě brokolice. Nejen proto, že zapečená se sýrem výtečně chutná, ale hlavně proto, že obsahuje celou řadu vitamínů a minerálních látek a dokáže organismus chránit před působením toxických a rakovinotvorných látek a volných radikálů.
Posila pro imunitu
Za to vše je zodpovědný sulforafan – chemická látka obsažená v brokolici a ostatní brukvovité zelenině. Účinky sulforafanu jsou už nějakou dobu známy. Spouští sadu antioxidačních genů a enzymů ve specifických imunitních buňkách. Ty si pak lépe poradí s volnými radikály, které poškozují buňky a vedou k různým onemocněním. Jednoduše řečeno tedy posiluje imunitní systém.
Volné radikály nemají šanci
"Brokolice a ostatní brukvovitá zelenina chrání proti zánětům dýchacích cest, jako je astma, alergická rýma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)," uvedli vědci z Losangeleské univerzity v Kalifornii v březnovém vydání žurnálu Clinical Immunology. Stejně jako jinde v organismu, tak i v dýchacích cestách totiž sulforafan aktivuje celou řadu antioxidačních enzymů, které chrání dýchací cesty před volnými radikály obsaženými ve znečištěném ovzduší a cigaretovém kouři.
Brokolicová dieta
Že to není jen tak ledajaké tvrzení, potvrzuje studie na dobrovolnících. Po třech dnech "brokolicové diety" u nich vědci zaznamenali výrazné zvýšení množství antioxidačních enzymů v buňkách nosní sliznice. Při konzumaci 200 g brokolice denně se v nich zvýšilo množství antioxidačních enzymů nazývaných GSTP1 (glutathion S-tranferáza) o 101 %, o 199 % vzrostlo množství jiného klíčového enzymu, tzv. NQO1, známého spíše jako NADPH dehydrogenáza.
Pořád si lámete hlavu, co uvařit k zítřejšímu obědu?
(jas)
Zdroj: www.osel.cz
http://cs.wikipedia.org
www.medicalnewstoday.com