<p>Vědci tvrdí, že vyšší koncentrace CO2 v ovzduší zvyšuje tvorbu pylů. Během příštích desetiletí tak může dojít k dalšímu nárůstu počtu alergiků.
Vědci tvrdí, že vyšší koncentrace CO2 v ovzduší zvyšuje tvorbu pylů. Během příštích desetiletí tak může dojít k dalšímu nárůstu počtu alergiků vzhledem ke globálnímu oteplení.
Výzkumníci z Harvardu jsou přesvědčeni, že vyšší koncentrace skleníkových plynů podpoří produkci pylů, a tak vzrostou i jejich koncentrace v ovzduší. Bylo již prokázáno, že vyšší koncentrace CO2 v ovzduší podporuje růst jedovatějších forem některých rostlin.
Vědci studovali růst vysoce alergizujícího plevele ambrózie v dnešních podmínkách. Výsledky pak porovnávali s růstem v uměle navozených podmínkách budoucích klimatických změn při globálním oteplení. Zjistili, že rostliny pěstované ve futuristických podmínkách vytvářely o 55 % více pylu něž v podmínkách dnešních.
Podle některých odborníků má globální oteplování již nyní vliv na vegetační období. Jaro v mnoha zemích přichází dříve než v minulosti a v kombinaci s vyšším obsahem CO2 v atmosféře to vede k prodloužení sezony a intenzivnější produkci pylů během ní. To je jasný signál počínajících klimatických změn.
Podle vědců se během příštích třiceti až šedesáti let obsah CO2 ve vzduchu zdvojnásobí. Aby zjistili, jaký vliv to bude mít na vegetační období a tvorbu pylu, vysazovali semena ambrózie v různých obdobích (časně zjara i později v létě), aby dosáhli různě dlouhého vegetačního období.
Během delšího období růstu byla pozorována zvýšená produkce pylů, a to bez ohledu na koncentraci CO2 ve vzduchu. V budoucích klimatických podmínkách se přitom předpokládá zvýšená produkce pylu v letech jak s časným, tak i s pozdním nástupem jara.
Vědci zdůrazňují, že i přes pokračující politickou debatu o globálním oteplování postupuje nárůst atmosférického CO2 vzhledem ke spalování fosilních paliv. Za těchto podmínek potom všechny rostliny rostou rychleji a využívají vodu i všechny ostatní živiny účinněji.
Někteří lidé to považují za přínosné, protože je dosahováno zvýšených výnosů a planeta se pokrývá zelení. Každopádně to ale také vede k přerůstání některých plevelných rostlin, které by jinak takového rozmachu nedosahovaly. Většina z nich je bohužel i silně alergizujících.
Na základě všech těchto údajů je tedy možné očekávat, že globální oteplování povede ke zvýšení počtu alergických onemocnění a ke zhoršení jejich průběhu během prodloužené pylové sezony s vyššími koncentracemi pylů v ovzduší.
(van)