#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Nejčastější alergeny v prostředí školy

Nejčastější alergeny v prostředí školy

27. 8. 2007

<p>Pro alergiky představují nebezpečí nejen rozkvetlé louky a jiná „divoká“ příroda. Riziko hrozí i tam, kam své děti posíláme s vědomím, že jsou v bezpečí. Škola představuje z pohledu alergenů prostředí jako každé jiné. V zařízeních určených ke vzdělávání se ale pacienti s alergickou chorobou víceméně nesetkávají s ničím jiným než s tím, co najdeme i v jejich domácnostech.

Pro alergiky představují nebezpečí nejen rozkvetlé louky a jiná „divoká“ příroda. Riziko hrozí i tam, kam své děti posíláme s vědomím, že jsou v bezpečí. Škola představuje z pohledu alergenů prostředí jako každé jiné. V zařízeních určených ke vzdělávání se ale pacienti s alergickou chorobou víceméně nesetkávají s ničím jiným než s tím, co najdeme i v jejich domácnostech.

Alergie uvnitř třídy
Domácí prach je pestrým koktejlem alergenů. Základní složkou jsou roztoči. Žijí a množí se ve vlhkém prostředí, nejlépe se cítí v kobercích a polštářích. K jejich nepřátelům patří průvan a větrání. Důsledným vytíráním a větráním tříd se tedy jejich počet v prostředí výrazně snižuje.

Určitý problém mohou představovat alergenní plísně. Ty jsou poměrně hojné ve většině domácností. Daří se jim však pouze ve vlhkém prostředí. Jejich růst podporuje přítomnost většího množství pokojových rostlin.

V poslední době je ve škole poměrně rozšířenou novinkou tzv. koutek zvířat. Takové morče, křeček či jiný chlupatý kamarád je vždy vítaným společníkem dětského kolektivu. Jeho výchovná a citová prospěšnost pro nejmenší děti je nezpochybnitelná. Zvířata jsou však velkým zdrojem alergenů a mohou výrazně komplikovat život náchylným spolužákům. Vyvolává-li kontakt se zvířátkem u některých dětí silnou reakci, je obvykle nutné tvorečka ze třídy přemístit jinam a snížit tak kontakt s ním na minimum.

Potraviny
Alergie na různé složky potravy je jednou z nejčastějších forem tohoto onemocnění. Je nutné však rozlišovat vcelku běžnou intoleranci od „pravé“ alergie. Příznaky alergie vyvolávají nejčastěji vejce, u menších dětí pak také pšeničná mouka, mléko a sója. Problematické mohou být nejen nejrůznější druhy ovoce a zeleniny, ale také například potravinářská barviva.

V současnosti vzrůstá počet dětí alergických na ořechy. Může docházet k prudkým reakcím i na arašídy, které jsou přidávány do různých potravinářských výrobků. Rizikové jsou i prodejní automaty plné nejrůznějších pochutin. Ty obsahují rozličná barviva a přísady, na něž mohou citliví jedinci reagovat. V případě, že se nepodaří odhalit příčinu potravinové alergie na společné stravování, lze doporučit, aby si dítě do školy nosilo vlastní jídlo.

(ver)