Dětství prožité na venkově na statku chrání proti atopii. Autoři zkoumali vliv venkovského prostředí v Mongolsku a vliv přestěhování z venkova do města na rozvoj atopie.
Dětství prožité na venkově na statku chrání proti atopii. Autoři zkoumali vliv venkovského prostředí v Mongolsku a vliv přestěhování z venkova do města na rozvoj atopie. Nejprve byly zhodnoceny údaje o 9453 osobách ve věku 10-60 let, ze kterých bylo 869 vybráno do studie. Byl u nich zkoumán výskyt astmatu, alergické rýmy a zánětu spojivek a celkové alergické senzibilizace.
Riziko alergické rýmy a zánětu spojivek a celkové alergické senzibilizace bylo nejnižší u osob žijících od narození na venkově. Poněkud vyšší riziko bylo zjištěno u těch, kteří se z venkova po nějaké době přestěhovali do města. Nejvyšší riziko zaznamenali výzkumníci u osob trvale od narození žijících ve městě. Život v kontaktu s dobytkem v kombinaci s topením sušenou chlévskou mrvou snižoval riziko rozvoje atopie. Chování zvířat v domácnosti je rizikovým faktorem pro rozvoj astmatu pouze ve městě Ulanbátaru.
Závěrem uvedené studie je poznatek, že trvalý život na venkově nejen během dětství, ale i v dospělosti, je důležitým faktorem, který snižuje riziko atopie. Výsledky této a dalších studií z poslední doby rozšiřují tzv. hygienickou hypotézu. Tato hypotéza prokázala ochranný efekt infekčních onemocnění prodělaných během dětství proti rozvoji atopie. Díky tomuto výzkumu se její pojetí rozšiřuje na hypotézu o ochranném vlivu časného kontaktu s určitými mikroby a časného osídlení zažívacího traktu určitými druhy mikrobů proti rozvoji atopie.
(van)
Zdroj: A.Vinnanen a kol., Allergy 2007