Velkým hitem na poli přírodních přípravků se stal pyknogenol. Je propagován takřka jako všelék. Co vlastně pyknogenol je, co umí a jak může – pokud vůbec – pomoci alergikům? <p>Pyknogenol je extrakt z kůry jednoho středomořského druhu borovice. Obsahuje směs ve vodě rozpustných flavonoidů. Mimo jiné katechin a epikatechin, pro které je velmi ceněn zelený čaj. Tyto látky příznivě ovlivňují mnohé děje v organismu. Jsou to antioxidanty – nejen že dokážou zlikvidovat škodlivé volné radikály, ale také zvyšují tvorbu antioxidačních enzymů v buňkách a chrání vitaminy C a E, které jsou antioxidační aktivitou proslulé.</p>
Velkým hitem na poli přírodních přípravků se stal pyknogenol. Je propagován takřka jako všelék. Co vlastně pyknogenol je, co umí a jak může – pokud vůbec – pomoci alergikům?
Léčivá kůra
Pyknogenol je extrakt z kůry jednoho středomořského druhu borovice. Obsahuje směs ve vodě rozpustných flavonoidů. Mimo jiné katechin a epikatechin, pro které je velmi ceněn zelený čaj. Tyto látky příznivě ovlivňují mnohé děje v organismu. Jsou to antioxidanty – nejen že dokážou zlikvidovat škodlivé volné radikály, ale také zvyšují tvorbu antioxidačních enzymů v buňkách a chrání vitaminy C a E, které jsou antioxidační aktivitou proslulé. Volné radikály vznikají například vlivem UV záření. Pyknogenol tedy dokáže spáleniny ze sluníčka minimalizovat.
Imunita ve svých mezích
Významný je vliv pyknogenolu na imunitu. Jak prokázaly mnohé studie, dokáže zmírnit přestřelenou imunitní odpověď. Ta je potom účinná, ale nepoškozuje naše vlastní tkáně. Zdá se, že pyknogenol může pomoci astmatikům a alergikům. Podstatou obou nemocí je přecitlivělá reakce imunitního systému na neškodný podnět, třeba pyl. Při imunitní reakci se uvolňuje množství látek. Ty působí otok sliznic dýchacích cest a stažení průdušek.
Pomoc astmatikům?
Lékaři z Loma Linda University v Kalifornii sledovali ve své studii šedesát astmatických dětí. Polovině z nich dávali pyknogenol, zbytku nikoli. Děti zaznamenávaly průběh dýchacích obtíží, použití léků pro zvládání záchvatu a další podrobnosti. Lékaři jim pravidelně zjišťovali hladinu leukotrienů (látky tvořící se při zánětu) v moči. Ukázalo se, že děti neužívající pyknogenol užily protizáchvatovou léčbu dvakrát častěji než ty, které pyknogenol dostaly. Také hladina leukotrienů byla u dětí užívajících pyknogenol nižší.
Pyknogenol má mnoho příznivých účinků na naše zdraví. Zatím však nemůže nahradit standardní léčbu poruch imunity, ale zdá se, že může být vhodným léčebným doplňkem. Navíc má minimum nežádoucích účinků.
(ela)
Zdroj: Rohdewald P.: A review of the French maritime pine bark extract (Pycnogenol), a herbal medication with a diverse clinical pharmacology: Int J Clin Pharmacol Ther. 2002 Apr; 40 (4): 158–68.