Až do první poloviny 19. století byla senná rýma téměř neznámým pojmem, pak se ale během následujících sta let začala rychle šířit, až se z ní stala téměř novodobá epidemie.
Až do první poloviny 19. století byla senná rýma téměř neznámým pojmem, pak se ale během následujících sta let začala rychle šířit, až se z ní stala téměř novodobá epidemie.
Toxický pyl?
Projevy alergické rýmy byly patrně poprvé odborně popsány v roce 1819 britským vědcem a lékařem Johnem Bostockem. Ten na sjezdu lékařsko-chirurgické společnosti popsal své vlastní příznaky alergické rýmy, které se pravidelně objevovaly každý rok počátkem června, a během následujících deseti let se mu podařilo najít dalších 27 podobných případů po celé Anglii.
Když byl pyl identifikován jako původce senné rýmy, spekulovalo se nejdříve o tom, že za alergické projevy jsou odpovědné toxické látky přítomné v pylu. Na počátku dvacátého století se začalo s přípravou vakcín proti těmto domnělým toxinům, avšak brzy bylo zřejmé, že projevy senné rýmy nezpůsobují neznámé toxiny, ale protilátky proti pylovým alergenům.
Sto let od "zrození" specifické imunoterapie
První klinická studie, která se zabývala účinností a možným využitím specifické imunoterapie v léčbě senné rýmy, byla publikována již v roce 1911 – letos tedy slavíme sto let specifické imunoterapie. Později, když se začaly používat kožní testy (prick testy) a také se zdokonalily techniky izolace alergenů z biologického materiálu, začala specifická imunoterapie zažívat velký rozvoj. Zejména ve Spojených státech se léčba alergické sezonní rýmy pomocí této metody značně rozšířila.
Starý koncept sále platný
První větší kontrolované klinické studie o účinnosti specifické imunoterapie byly provedeny ve Velké Británii (1953) a ve Spojených státech (1965) a od té doby potvrdila účinnost této léčby celá řada studií. I když se čas od času objevily pochybnosti ohledně její bezpečnosti, zůstává specifická imunoterapie jedním z možných způsobů, jak léčit alergická onemocnění. V poslední době se zavádí sublinguální imunoterapie a vyvíjejí se stále nové modernější typy vakcín.
(vek)
Zdroj: Frew AJ. Hundred years of allergen immunotherapy. Clin Exp Allergy 2011(May 10). doi: 10.1111/j.1365-2222.2011.03768.x