Lehké alergeny nezískaly svůj název proto, že by snad vyvolávaly jen "lehkou" alergii. Díky nízké hmotnosti se drží delší dobu ve vzduchu na rozdíl od těch těžkých, které rychle sedají na zem a dobře se jim daří především v kobercích a textiliích. <p>Mezi takzvané lehké alergeny patří především pyly a také zvířecí alergeny, pocházející ze srsti, kůže nebo slin domácích mazlíčků. Lehké alergeny se vyskytují hlavně ve vzduchu a jen velmi pomalu sedimentují. Ve vzduchu v domácnosti se mohou nacházet dokonce i dlouhou dobu po tom, kdy byl zdroj těchto alergenů odstraněn.</p>
Lehké alergeny nezískaly svůj název proto, že by snad vyvolávaly jen "lehkou" alergii. Díky nízké hmotnosti se drží delší dobu ve vzduchu na rozdíl od těch těžkých, které rychle sedají na zem a dobře se jim daří především v kobercích a textiliích.
Alergeny nahoře i dole
Mezi takzvané lehké alergeny patří především pyly a také zvířecí alergeny, pocházející ze srsti, kůže nebo slin domácích mazlíčků. Lehké alergeny se vyskytují hlavně ve vzduchu a jen velmi pomalu sedimentují. Ve vzduchu v domácnosti se mohou nacházet dokonce i dlouhou dobu po tom, kdy byl zdroj těchto alergenů odstraněn, například kočičí alergeny přetrvávají i šest měsíců poté, co kočka definitivně opustila domácnost.
Těžké alergeny jsou především roztoči, prach a plísně, kteří obývají podlahy, nejrůznější povrchy, závěsy, záclony, koberce nebo ložní prádlo. Těžké alergeny se ve vzduchu dlouho neudrží a platí na ně především důkladný a pravidelný úklid.
Lehké alergeny vysají čističky
Lehké alergeny – pyl, zvířecí alergeny, plísňové spory, kouř nebo lehké částečky prachu – se udržují ve vzduchu, a proto pro jejich likvidaci nestačí jen pečlivý úklid. Pro odstranění lehkých alergenů jsou ideální čističky vzduchu. Ty na svých filtrech dokážou zachytit částice menší než půl mikrometru a zároveň dokážou rozkládat i dráždivé plyny přítomné v ovzduší. Některé čističky jsou vybaveny také ionizátorem, který do ovzduší uvolňuje lehké záporně nabité ionty, příznivě působící na lidské zdraví.
Jak na úklid
Většinu těžkých alergenů, které se vyskytují na podlaze, v prachu na předmětech, v kobercích, závěsech nebo čalouněném nábytku, můžeme samozřejmě odstranit čištěním a úklidem. Protože se však při běžném úklidu často víří prach a alergeny se dostávají do ovzduší, je vhodné v domácnostech alergiků používat při pravidelném úklidu speciální prostředky, které mohou víření alergenů co nejvíce omezit. Kromě toho správný výběr úklidových prostředků a pomůcek může maximálně zvýšit účinnost úklidu a tím zredukovat obsah alergenů na minimum.
Pro domácnost alergika je nezbytný kvalitní vysavač, dále jsou na trhu k dispozici i výkonné přístroje určené pro hloubkové čištění koberců a jiného textilu nebo speciální přípravky pro odstraňování alergenů.
(vek)
Zdroj: www.proalergiky.cz