#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Zánět vedlejších nosních dutin často provází sezónní alergickou rýmu

Zánět vedlejších nosních dutin často provází sezónní alergickou rýmu

15. 4. 2012

Alergická rýma je často spojená s akutním i chronickým zánětem vedlejších nosních dutin. Jednou z vedlejších nosních dutin je i čelistní dutina (maxilární sinus), která bývá místem zánětlivé reakce ihned po styku nosní sliznice s alergenem. Toto zjištění ve své práci nedávno publikovali američtí vědci. <p>Odborníci již v minulosti potvrdili, že styk s pylovými alergeny během pylové sezóny u pacientů se sezónní alergickou rýmou vede k zánětlivým změnám nejen na nosní sliznici, ale také uvnitř maxilárního sinu. Zánět vedlejších nosních dutin v průběhu pylové sezóny může být tedy přímým důsledkem alergické reakce. </p>

Alergická rýma je často spojená s akutním i chronickým zánětem vedlejších nosních dutin. Jednou z vedlejších nosních dutin je i čelistní dutina (maxilární sinus), která bývá místem zánětlivé reakce ihned po styku nosní sliznice s alergenem. Toto zjištění ve své práci nedávno publikovali američtí vědci.

Samotná alergie může vyvolat zánět nosních dutin

Odborníci již v minulosti potvrdili, že styk s pylovými alergeny během pylové sezóny u pacientů se sezónní alergickou rýmou vede k zánětlivým změnám nejen na nosní sliznici, ale také uvnitř maxilárního sinu. Zánět vedlejších nosních dutin v průběhu pylové sezóny může být tedy přímým důsledkem alergické reakce. Podle amerických vědců je v maxilárním sinu během pylové sezóny přítomno významně větší množství eozinofilních granulocytů, což jsou imunitní buňky nejčastěji spojované právě se vznikem a průběhem alergické reakce.

Alergie vytváří i "lepší" prostředí pro viry nebo bakterie

Zánět vedlejších nosních dutin (označovaný často jako sinusitida) je nejčastěji způsoben viry nebo bakteriemi, kterým se uvnitř dutin dobře daří především tehdy, jsou-li dutiny částečně zablokované větším množstvím hlenu. Zvýšená tvorba hlenu v průběhu alergické rýmy a ucpání nosních dutin tak může být hlavní příčinou rozvoje zánětu ve vedlejších nosních dutinách.

V jedné starší studii bylo zjištěno, že zánětlivé změny ve vedlejších nosních dutinách se objevují nejčastěji v měsících červenci, srpnu, září a prosinci. To jsou měsíce, kdy dochází ke zvýšenému výskytu pylových alergenů (červenec až září) nebo alergenů plísní (prosinec), které mohou být rovněž odpovědné za vznik alergické rýmy. V prosinci je zároveň také největší výskyt virových epidemií. Pacienti s alergickou rýmou mají rovněž nejvyšší riziko vzniku chronického zánětu nosních dutin, který je v některých případech nutné řešit chirurgickým zákrokem.

(vek)

Zdroj: Baroody F. M. et al. Evidence of Maxillary Sinus Inflammation in Seasonal Allergic Rhinitis. Otolaryngol Head Neck Surg. 2012 Feb 1. [Epub ahead of print]