#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Zpracování potravin ovlivňuje jejich alergenicitu

Zpracování potravin ovlivňuje jejich alergenicitu

18. 4. 2011

Přestože odborníci jsou si jisti, že domácí i průmyslové zpracování potravin může výrazně ovlivnit jejich alergenicitu (schopnost vyvolávat alergickou reakci u citlivých jedinců), konkrétní důsledky z této jistoty dosud nevyvodili. Proto zatím neumí poradit svým pacientům přesně, které potraviny mohou jíst bez obav a které ne. <p>Teoreticky mohou existovat alergie na kteroukoli složku lidské stravy, ale ve skutečnosti se běžně setkáváme jen s několika málo typy potravinové alergie. V dětském věku dominují alergie na kravské mléko a vajíčka, u dospělých pak alergie na ořechy, ryby a některé druhy čerstvého ovoce. Lékaři zatím nevědí, proč tomu tak je, ale jednou z příčin může být právě odlišný způsob zpracování u různých druhů potravin.</p>

Přestože odborníci jsou si jisti, že domácí i průmyslové zpracování potravin může výrazně ovlivnit jejich alergenicitu (schopnost vyvolávat alergickou reakci u citlivých jedinců), konkrétní důsledky z této jistoty dosud nevyvodili. Proto zatím neumí poradit svým pacientům přesně, které potraviny mohou jíst bez obav a které ne.

Proč je tolik lidí alergických na ořechy?

Teoreticky mohou existovat alergie na kteroukoli složku lidské stravy, ale ve skutečnosti se běžně setkáváme jen s několika málo typy potravinové alergie. V dětském věku dominují alergie na kravské mléko a vajíčka, u dospělých pak alergie na ořechy, ryby a některé druhy čerstvého ovoce. Lékaři zatím nevědí, proč tomu tak je, ale jednou z příčin může být právě odlišný způsob zpracování u různých druhů potravin.

Přirozená strava? Už dávno ne!

Dnes už si ani neuvědomujeme, jak složitými procesy zpracování prochází i tak „jednoduchá“ jídla, jako je například jogurt, bílé pečivo nebo konzervované ovoce. I u těchto relativně "přírodních" potravin dochází při zpracování ke změně struktury bílkovin, které jsou v potravinách obsažené. Když přijdou na řadu omáčky, zmrzlina, čokoláda s oříšky nebo hotová jídla prodávaná v obchodech, je složitost jejich přípravy již jasná. A každý zásah do struktury těchto potravin může zásadně ovlivnit jejich schopnost vyvolávat alergie.

Vliv zpracování na mikrostrukturu potravin

V současné době se předpokládá, že alergenicita většiny bílkovin je závislá na jejich přesném tvaru v prostoru. Některé bílkoviny svůj typický tvar ztrácejí například tepelným zpracováním. Tak třeba alergeny v jablku, které jsou svou strukturou podobné pylovému alergenu Bet v 1, a proto často vyvolávají reakce u pylových alergiků, povařením svou alergenicitu ztrácejí.

Přestože vliv zpracování potravin na jejich alergenicitu je známý již několik desetiletí, konkrétních informací je zatím k dispozici jen málo. Výrobci potravin, lékaři i vědci se v současné době zabývají otázkou, jak by bylo možné vhodnými zpracovatelskými postupy snížit alergenicitu některých potravin. Bohužel pravděpodobně ještě nějakou dobu potrvá, než se výsledky současného výzkumu dostanou také do běžné praxe a přinesou hmatatelné výhody lidem s potravinovou alergií.

(vek)

Zdroj: Curr Opin Allergy Clin Immunol 2008;8:249–253.